Książki

„Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins


Międzynarodowy bestseller

Powieść „Dziewczyna z pociągu” autorstwa Pauli Hawkins przez kilka miesięcy utrzymywała się na czołowych pozycjach rankingów najlepiej sprzedających się książek. Powieść można było zobaczyć zaraz przy wejściu właściwie w każdej księgarni. Za co miliony czytelników na całym świecie pokochały tę książkę o nieco tajemniczym tytule i mrocznej okładce?  

Kim jest dziewczyna z pociągu? 

Główna bohaterka powieści, Rachel, każdego dnia dojeżdża do pracy tą samą, dobrze sobie znaną trasą. W czasie podróży pociągiem lubi patrzeć przez okno i wyobrażać sobie, kim są i jak żyją mieszkańcy mijanych przez nią domów. Pociąg zawsze zatrzymuje się w tym samym miejscu, naprzeciwko ładnej willi należącej do młodego małżeństwa. Rachel od wielu miesięcy obserwuje zakochaną parę, zazdroszcząc jej szczęścia i miłości, których sama niestety nie doświadczyła. Pewnego dnia sielanka życia nieznajomych zostaje zachwiana, a Rachel, wyglądając przez okno podmiejskiego pociągu, jest świadkiem popełnienia zbrodni… 

Wady i zalety

Wyjściowy pomysł autorki był bardzo dobry, koncepcja wprowadzenia do utworu bohaterki, która jakoby wbrew swojej woli zostaje zaangażowana w zbrodnię i całą machinę związaną z prowadzeniem śledztwa, wydaje się idealną metodą do zainteresowania czytelnika. Pauli Hawkins zabrakło chyba jednak inspiracji do poprowadzenia fabuły przez całą książkę na tym samym, równie interesującym poziomie. Właściwie akcja nie ma zbyt wiele do zaoferowania, liczba kluczowych dla całej sprawy wydarzeń jest mocno ograniczona, a punkty kulminacyjne wcale nie zawierają tak dużo napięcia, jak powinny. Autorka zbyt często odbiega od najważniejszej dla rozwoju fabuły kwestii, to jest popełnionej zbrodni, zbyt wiele miejsca poświęca natomiast opisom nudnego życia głównej bohaterki. Rachel nie jest postacią wielowymiarową, ma więcej wad niż zalet i po prostu nie da się jej polubić. Dobrą literaturę charakteryzuje występowanie w niej bohaterów, którzy pomimo posiadania wad, wzbudzają szczątkową sympatię czytelnika. U Hawkins tego elementu niewątpliwie zabrakło. 

Czy jest to powieść godna polecenia? 

Warto przeczytać „Dziewczynę z pociągu” chociażby po to, by dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniono w domu przy torach. Nie jest to może arcydzieło literatury światowej, ale z pewnością „Dziewczyna z pociągu” to dobra lektura do poczytania w nudny, deszczowy wieczór. 

Share This:

Dodaj komentarz